Sida 1 av 3
Kombi som fylls med stål och bilstereo.
Postat: 14 juni 2014 kl. 17:26
av ExtraKim
Hej, är ny på forumet och reggade mig efter att jag fick tips om sidan via min projekttråd på Garaget.org.
Jag håller på med ett litet bilstereobygge i en kombi, tanken är att det skall bli en ren leksak och kommer därmed inte reggas i Sverige (jag köpte bilen i Holland).
Jag har som sagt redan en projekttråd på Garaget.org samt en på Bilstereoforum.se, projektet har hållit på i ganska många månader och det blir väldigt många inlägg om jag skall börja om från början så jag väljer att länka till Garaget-tråden.
Vid inköp i Eindhoven, Nederländerna:
Hamnen i Rostock, (flammorna är borta nu):
På plats i garaget i Kalmar, fronten är rätt gräslig om ni frågar mig.
Insidan innan jag rev allt:
Skuffen:
Hittade ett par hundra kilo betong i golvet:
Valde att kapa ur 90% av golvet:
Sen började det spåra ur med stålplåtar och över 100 meter stålförstärkningar:
För ett par hundra bilder och mer info så ta en koll i Garaget-tråden:
http://www.garaget.org/forum/viewtopic.php?id=281165&
Re: Kombi som fylls med stål och bilstereo.
Postat: 15 juni 2014 kl. 10:13
av crowan
En verkligt annorlunda "renovering"

ska bli kul att följa!
Re: Kombi som fylls med stål och bilstereo.
Postat: 15 juni 2014 kl. 12:41
av Flundran
Var det här en körbar bil i Holland? Växelspaken verkade ju omöjlig att komma åt med den konsolen. Men motor finns såg jag på nån bild.
Re: Kombi som fylls med stål och bilstereo.
Postat: 15 juni 2014 kl. 16:35
av ExtraKim
Nej den var inte körbar, saknar tank bl.a. Stötdämparna var ersatta av svarvade rundjärn. Så jag har inte slaktat en bil som hade varit lätt att återställa till original, om det var det som du tänkte på?
Re: Kombi som fylls med stål och bilstereo.
Postat: 15 juni 2014 kl. 21:05
av Flundran
Då hade man ju kunnat montera ur drivlinan och spara en massa vikt? Man hade ju t.ex. kunnat ha batterierna under huven då tänker jag.
ExtraKim skrev:Så jag har inte slaktat en bil som hade varit lätt att återställa till original, om det var det som du tänkte på?
Nej, det var inte så jag tänkte. Var bara nyfiken.

Re: Kombi som fylls med stål och bilstereo.
Postat: 16 juni 2014 kl. 09:30
av ExtraKim
Reglerna inom bilstereotävlingarna säger att bilen måste vara körbar och det kommer den bli då det är bökigt att knuffa den om man är själv.
Re: Kombi som fylls med stål och bilstereo.
Postat: 17 juni 2014 kl. 20:58
av ExtraKim

Påbörjade en rutram, blev lite varmt så den slog sig. För att lösa det fick jag använda en tving och ett spännband (vinkeljärnet skruvade jag dit för att spännbandet inte skulle ligga direkt mot stålet där jag svetsade).
Nästan klar.

Syns inte överdrivet mycket rakt framifrån.

Det samma kan man inte säga när man kollar från sidan.

Inifrån med ramen på plats.

Karatesparkspassform, d.v.s jag fick sparka dit den.

Kapade till ett plattjärn och svetsade dit. Fyllde även en del borrhål och lite annat som behövde svetsas, rätt som det är så slutade svetsen mata tråd. Visade sig att ytterligare en rulle var slut.

Kapade ändå till ett plattjärn som skall sitta bredvid det första. Skruven är för att jag skall ha något att hålla i när jag sätter det på plats.

Testmonterat. Anledningen till att jag snedkapade plattjärnet är för att det som är kvar av hjulhuset annars hade tagit i.

Gjorde även ett till förarsidan.
I.o.m att jag inte längre kunde svetsa så valde jag att jobba med rutramen istället. Kapade bort lite av hörnen i ovankant för att kunna få in den närmre mot den gamla rutramen.
Kapade även till en fyrkantsprofil som skall svetsas i ovankant för att kunna binda ihop taket med rutramen. Då karossen smalnar av ovanför a-stolparna så fick jag såga profilen i 45 grader i båda ändarna.
Re: Kombi som fylls med stål och bilstereo.
Postat: 17 juni 2014 kl. 22:41
av crowan
Ska bli kul att se hur man bygger extremt ljud från grunden.
Re: Kombi som fylls med stål och bilstereo.
Postat: 18 juni 2014 kl. 06:06
av minitokig
crowan skrev:Ska bli kul att se hur man bygger extremt ljud från grunden.
Jag instämmer, ska bli kul att följa tråden

Re: Kombi som fylls med stål och bilstereo.
Postat: 20 juni 2014 kl. 18:26
av ExtraKim
Kul att det finns intresse för galenskaperna

Jag sitter just nu på Rhodos så det kommer ta ett tag innan det kommer en ny uppdatering.
Re: Kombi som fylls med stål och bilstereo.
Postat: 29 juni 2014 kl. 20:09
av ExtraKim
Svetsade plattjärnen mellan sidoväggarna.

Den biten som jag fick kapa bort från plattjärnet på passagerarsidan passade efter lite slipande på förarsidan.

Var inte helt nöjd med rutramen, dels så hade den slagit sig lite och dels så var den förliten för dB Dragracing reglerna. Även om jag inte har några planer på att tävla i dB Dragracing så kan det vara smart att bygga rutan så att den passar i det formatet, om inte annat för den dagen då jag säljer bilen.

Spände upp den så mycket som möjligt för att minska risken för att den skulle slå sig. Valde att sätta den övre fyrkantsprofilen stående för att ramen skulle komma närmre den andra rutramen.

Likadant på andra sidan.
För att ramen skulle komma närmre så fick jag kapa en del i originalplåten både uppe och nere, detta var rätt bökigt och tog mycket tid p.g.a att det var så ont om plats.

Uppe. Fick kapa mycket mer för att det skulle passa, men jag tog aldrig kort på det.

Nere.

Uppe på passagerarsidan. Samma sak här, fick kapa mycket mer för att det skulle passa, men jag tog aldrig kort på det.

Testmontage.

Denna ramen syns liten mindre i neder och ovankant.

Givetvis så kommer den synas från sidan, men det kan jag leva med.
Re: Kombi som fylls med stål och bilstereo.
Postat: 30 juni 2014 kl. 18:09
av ExtraKim

Gjorde stag som är till för att svetsas i bakväggen för att ha något att skruva baffeln i. Givetvis så blir det fler stag samt någon form av ram.
Gjorde en snabb mall till baffeln, enbart för att få en uppfattning om vart den hamnar.
Det blev bara en liten uppdatering idag.
Re: Kombi som fylls med stål och bilstereo.
Postat: 30 juni 2014 kl. 19:04
av Majk_
Vad ska du peta in för anläggning i "plåtburken"?

Re: Kombi som fylls med stål och bilstereo.
Postat: 30 juni 2014 kl. 19:10
av ExtraKim
Sex stycken Spl Dynamics XTR D2s 12"are blir det i basväg. Slutsteg till dem är inte bestämt, men det bli i alla fall monoblock ur Spl Dynamics ICE-serie.
Till framsystemet så har jag tre st Spl Dynamics ICE 150.4 som ligger och väntar.Funderar på att sätta fyra st DLS 6*9" & 16st 5, 25"are från Rockford Fosgate som utfyllnad i skuffen. Framsystemet är fortfarande inte bestämt.
Re: Kombi som fylls med stål och bilstereo.
Postat: 30 juni 2014 kl. 19:17
av ExtraKim

Lite leksaker som ligger på mammas vind.
