Sida 1 av 1

Hello Skåne!

Postat: 14 juli 2014 kl. 20:50
av Hollywood Vampire
Jag med lilla familjen är nere i Skåne på semester denna vecka och nästa. F.n är vi i Ystad-trakten, och nästa vecka i nordvästra Skåne på gränsen till Halland.

Finns det några vecko-träffar, spontanträffar (typ "sparka däck" på parkeringen vid någon Hamburgeria) eller allmänna garage-häng, med omnejd till de orter jag befinner mig vid... Fast å andra sidan känns avstånden mycket kortare här nere! (trevligt) :D

Re: Hello Skåne!

Postat: 14 juli 2014 kl. 21:16
av timppa
Har rätt dålig koll på bilträffar men en jag var på några gånger förra året är Tisdagsträffen i Löddeköping(en bit nordväst om Lund). Där brukar det vara en jädra massa bilar och tvåhjulingar att titta på. Mer information om denna finns på http://vikingatider.skane.org/category/ ... tortraffar

Re: Hello Skåne!

Postat: 14 juli 2014 kl. 21:17
av Fekkeman
Vet inte med säkerhet, men det finns ett bilmuseeum i Simrishamn som kan vara värt ett besök.

Re: Hello Skåne!

Postat: 14 juli 2014 kl. 22:25
av EXCEL,PATRIK.
Hej.
Tisdagsträffarna är alltid värt att besöka, tyvärr är jag på en privat bilträff på tisdag så jag är inte på Lödde träffen.
Autoseum i Simrishamn är trevligt med mycket bilar, Alla är inte i enastående skick, men alltid roligt att titta på.
Passa på att ta en fiskbit eller sillamacka i hamnen.
Såg din bil på Knutstorp, den ser trevlig ut. Hade inte så mycket tid efter som jag jobbar med SSM.

Hälsningar
Patrik.

Re: Hello Skåne!

Postat: 15 juli 2014 kl. 12:21
av silverbullet 96
Yip! another vote for Löddekoping. minis are always overly welcome.

Was there last week and it was great(maybe I saw Patriks Lotus?). I will skip it tonight but will be there next tuesday.


Nostalgi Cafe - in tomelilla is worth a visit.

Re: Hello Skåne!

Postat: 15 juli 2014 kl. 13:06
av EXCEL,PATRIK.
Hej.
Jo jag var där med min Lotus Excel (röd) :-)

Re: Hello Skåne!

Postat: 22 juli 2014 kl. 10:28
av Hollywood Vampire
Det vart inte så mycket koja-träff/häng i Ystadtrakten, dock blev det att jag åkte iväg och hälsade på där "gnistan" till att verkligen skaffa en Mini Marcos tändes förra sommaren.. Det var super-trevligt att snacka med ägaren, samt titta på den Marcosen och ta lite bilder inför mitt Mini Marcos projekt! :)

Denna vecka är vi i Torekov, och ställer frågan på nytt om det är något koja-relaterat i denna del av Skåne eller södra delarna av Halland? :wink: