Sida 1 av 2

Motor renovering

Postat: 13 juni 2006 kl. 20:39
av Tobbe
Helt ärligt nu boys!!! var inne hos Jana och komp mätte bilen och kommpet kunde vara bättre han rekommenderade en motor renovering plocka isär allt och byta samtliga packningar. Han ville ha ca 17000 tusen för detta.

Om jag nu vill försöka att göra detta själv vad är chansen att jag lyckas. Är ju meck kunnig men kan inte så värst mycket om motorer. Men har ju meckat hela mitt liv fast med helt andra grejer inom process industrin.

tacksam med några funderingar kring detta

Postat: 13 juni 2006 kl. 21:11
av palman
svårt och svårt. beror på hur mycket du ska göra. bytta toppa packning o dylikt klarar du garanterat själv. men ska du bytta kolvringar så kan det vara till en fördel att ha lite kunskap inom det.

iom att det är stötstångs motorer så är det en baggis när det gäller toppen. kanske det räcker att du plockar av den och skickar in den så att dom slippar in ventilerna. brukar vara dom som slits upp.
mvh

Postat: 14 juni 2006 kl. 12:11
av Tobbe
vart skickar med det?

Postat: 14 juni 2006 kl. 12:31
av Larsa
Alltså...ska du lämna det till han så ska du i princip få en helt ny motor för de pengarna.
Kolla vad du får för pengarna. Vad menade han med motorrenovering? slipa in ventiler eller borra om blocket och sätta i nya kolvar, ny vev ? osv.

Mitt tips är att kolla runt med lite andra aktörer på marknaden.
Hundkojemotorerna är ganska basic och inte så svåra att skruva i.

mvh

Lars

Ja...

Postat: 14 juni 2006 kl. 20:09
av johan_palm
HJa kolla vad han menar för han verkar vara en lurig typ.Har bara handlat en gång av honom för jag fick inget förtroende för honom...

Postat: 14 juni 2006 kl. 22:02
av Helipop
joo fan 17000 är ju ett jävla överpis. även om han tar en dyr timavgift så är det ändå med rågor. om han som är helvan vid en motor ska renovera den från löst tillstånd så kan det inte ta så lång tid. han har nog rutin på det där så det verkar vara ett jävla pris, oavsett om han byter alla lager och lagerbanor. fixar ventilsäten osv..

fast ur en annan synvinkel så fick jag en offert på att porta min topp på ett ställe för 6000kr. fast det var på ett ställe som arbetade just inom ämnet, motortrimning och performance.


och en tredje synvinkel. jag gav 5000 för en mg1300 med nyrenoverad motor i mycket fint skick, till och med lackad och aningen portad topp, jag gav 5000 för hela bilen men behåll iof bara motorn..

Postat: 14 juni 2006 kl. 22:16
av Ola
Helipop : jag gav 5000 för en mg1300 med nyrenoverad motor i mycket fint skick, till och med lackad

Har du funderat på om den kanske bara är tvättad och lackad .

tillbaka till ämnet:


Ska du renovera en motor seriöst ( som säkert Jana gör) och att du skall kunna lämna nån sorts garanti på det........... så blir det dyrt.

Du lämnade lite knapp händig info vad som ingick i de 17000.
skulle han plocka i å ur motorn , nya kolvar, borra blocket.. med mera.

Postat: 14 juni 2006 kl. 22:44
av Helipop
det tror jag inte, jag tar honom för hans ord.. och motorn verkar fräsh över huvud taget och var delvis nerplockad tills jag köpte den.. och den går runt. och han beskräv ganska ingående vad han gjort med den och varför, så det är nog inget påhitt.. =) (hoppas och tror jag)

Postat: 14 juni 2006 kl. 23:39
av Per_cooper
jag har plöjt ner mycket över 10000 kr i min motor, borrad, slipad vevaxel, ny topp, ny kam och en hel del annat smått och gott och jag har gjort all skruvning själv, så lite beroende på vad som ingår i de 17000 kr kan det inte vara en orimlig summa

Postat: 15 juni 2006 kl. 01:03
av Per Eklund
Jag fick ge lite över 10K åxå för min renovering, men jag gjorde jobbet själv..
jag tror nog att det ligger runt 15K och upp om man vill lämna in till någon som gör jobbet åt en.

//Per

Postat: 15 juni 2006 kl. 11:29
av DirtBag
å jag är väl uppe i nästan 20k nu på min 1385cc 8)

Om ja inte redan har sprängt den gränsen :wink: och jag skruvar allt själv.

Postat: 15 juni 2006 kl. 20:01
av Machnow
Om jag nu inte har missupfattat det hela så är det väll så att Tobbe skulle renovera motorn och flera av er som har skrivit har trimmat era motorer vilket inte är något som går att gämföra på långa vägar... Eller?

Postat: 15 juni 2006 kl. 20:33
av Helipop
så tycker jag med..

Postat: 15 juni 2006 kl. 22:54
av DirtBag
jag skriver ut vad min motor kommer att kosta så han har nått att jämföra med..... eller är de en dålig ide??

Postat: 16 juni 2006 kl. 08:54
av pickupkalle
är det bara motorn han går igenom?ska du bara skicka med motorn eller ska lådan sitta på motorn så blir det ju lite mer jobb,men 17000 är nog ett ganska bra pris tycker jag,visst e det mkt pengar men han ska ju livnära sig på det också,sen är alla delarna dyrare än man tror och som Ola sa,han lämnar ju garanti på jobbet och delarna så händer det nått när du startar motorn så gör han ju om det hela gratis,om du gör det själv,som tar dubbelt så lång tid minst och du missar nått så nått går galet så har du ju satt dig själv på pottkanten å får stå för hela kalaset själv,men om jag vore du så skulle jag leta efter en färdig byggd motor,kan bli nån krona dyrare men då får du garanterat med en bra vxllåda me,eller varför inte göra slag i saken å pröva renovera själv,kan ju va kul om du har tid,