Sida 1 av 1

Nu händer det grejor.......

Postat: 18 april 2007 kl. 23:33
av Bool
Nu jäklar i havet.......
Nu har jag satt igång å jobba på en av mina tre kojor igen, Efter ett par år i träda. Jag har tidigare plockat bort dörrar, huv, fönster, baklucka, elen, lampor ja nästan allt, men så idag fick jag ett ryck och slet bort Hela framvagnen med motor å växelförare. :lol: kuligt att va igång igen.
Om nån dag eller så är det tänkt att jag ska slita bort bakvagnen också.
Tänkte blästra alltihop om en månad och grunda karossen för att sen börja laga lite rost i underredet. Man får smida medan järnet e varmt.... :roll:

Ska försöka fixa lite bilder om det är intressant.
Får se om jag kan föra in dom isåfall. Har aldrig lagt in bilder här innan.

Ha de gött alla kojevänner.

Postat: 19 april 2007 kl. 08:23
av crowan
Bara att köra på! Kul ju fler kojor som kommer ut på vägarna igen.

Postat: 19 april 2007 kl. 19:33
av Bool
Här e den..

Bild


Så ja det funkade för mig också ju...... :D
Tack för hjälpen.

Postat: 23 april 2007 kl. 23:55
av Bool
Då så......då var bakvagnen borta också. Måste säga att det var lite klurigt, speciellt om man är själv. Någon mer än jag som haft problem med de främre 4 skruvarna som sitter i karossen? Mina muttrar satt innanför en massa plåt å skit, som tur var kom jag åt högersidan för det var upprostat men vänster fick jag kapa upp en bit av tröskelplåten för att kunna komma åt och hålla emot. Jag undrar om det verkligen är så orginal???? tror inte det :? . Jaja nu e den väck iallafall. Nästa steg är att sätta upp karossen i "grillspettet "och plocka bort lite smådetaljer som är kvar.

Nä, dags att duscha av möget från lekamen.
Ha de....Uffe

Postat: 24 april 2007 kl. 08:12
av crowan
Hade ungefär samma problem på min, men jag tror att de muttrarna original ska sitta fastsvetsade på insidan.

Det gjorde iallafall jag nu när jag skruvade ihop den. Låter som att det går bra framåt.

Själv väntar jag på leverans från minisport...

Postat: 24 april 2007 kl. 19:16
av Bool
Ja, jag misstänkte att dom skulle sitta fastsvetsade från början....
Hade tänkt svetsa fast muttrarna sen när den ska ihop. (Man slipper ju då kapa plåt för att komma åt di små rackarna.:D )

Japp framåt går det faktiskt för tillfället. Det är roligt när det händer lite också...nä nu har jag inte tid å sitta här ...ska ner i lokalen å skrua litta..
:twisted:
Ha de gött

Postat: 31 maj 2007 kl. 21:54
av Bool
Attans bananer! Nu har jag inte gjort ett dyft sen sist. :(
Jo jag har ju köpt en fungerande koja förstås. Kanske därför jag inte gjort nått :D :D .
Men jag lovar att jag ska ta tag i den igen. 8) 8)

Have it bra everyhopa..... :wink: