Sida 1 av 1
Montera stolar
Postat: 4 juni 2007 kl. 15:52
av nallebjorn
Ska i nya stolar i kojan, hade tänkt mig ett par stolar från en volvo 850, dessa är dock lite höga att montera ovanpå den tvärgående balken i golvet, går det att ersätta den med någon annan konstruktion på balk ?
Postat: 4 juni 2007 kl. 23:03
av crowan
Blir det inte för breda? Har iofs ingen koll på hur breda de är, men det brukar bli svårt att komma åt handbromsen om man har för breda stolar.
Postat: 5 juni 2007 kl. 18:56
av johan_palm
funkar iallafall med två cobra stolar bredvid varandra...
Och där gjorde jag egna fäste till dem
Postat: 6 juni 2007 kl. 14:29
av nallebjorn
Har ställt in båda stolarna i bilen o de får plats utan problem på bredden, problemet är bara höjden, huvudet hamnar lite väl nära taket om stolarna monteras på balken, så frågan är om och hur man kan modifiera den så att den inte är så hög ?
Postat: 6 juni 2007 kl. 16:17
av El Gringo
Det blir för trångt bakåt o montera dem bakom balken antar jag?
Du skulle ju kunna göra som så att du skär ut ett par hål i balken på baksidan så att säga, så kan du bulta fast dem direkt i tröskelplåten! Blir väl iofs lite merjobb mot o bara skruva lite, men jag tror det blir bättre ändå!