Sida 1 av 1

Tomgång sjunker vid koppling

Postat: 30 juli 2008 kl. 09:12
av timppa
Har ett litet problem med att när jag trycker ner kopplingspedalen så sjunker varvtalet(ingen varvräknare så kan inte ge exakt) till den grad att håller man den nere länge så är den väldigt nära gränsen till att dö.
Med kopplingen uppe fungerar tomgången bra.

Någon som har nån ide vad det kan tänkas bero på?

Re: Tomgång sjunker vid koppling

Postat: 30 juli 2008 kl. 09:36
av Snailspeed
Att kopplingen antingen är feljusterad eller har luft i systemet.

Re: Tomgång sjunker vid koppling

Postat: 30 juli 2008 kl. 10:18
av timppa
Att kopplingen är feljusterad så menar du där vid armen och den skruven som det ska vara 0.5mm mellan skruv/arm eller är det nått mer advancerat?

Re: Tomgång sjunker vid koppling

Postat: 30 juli 2008 kl. 11:17
av Snailspeed
Precis där, men troligare är att det är luft i systemet. Det kan gå att se armen samtidigt som man trampar ner pedalen.Armen ska ju röra på sig direkt efter glappet i pedalmekanismen.

Re: Tomgång sjunker vid koppling

Postat: 30 juli 2008 kl. 11:42
av timppa
Perfekt, då vet jag vad jag ska göra i dagarna
Tack

Re: Tomgång sjunker vid koppling

Postat: 30 juli 2008 kl. 18:00
av Henrik
Kolla så att inte axiallagren har gått ner sig.
När du trampar på kopplingen så skall remhjulet på vevaxeln röra inte sig gör den det kör inge mer ,för går det för länga så går både block och vevaxel åt skogen.

//Henrik

Re: Tomgång sjunker vid koppling

Postat: 2 augusti 2008 kl. 14:29
av timppa
Justerade kopplingen idag. Oj jädra vilken skillnad det blev. Otroligt mycket skönare och växla nu. Och tomgången sänkte sig inte heller när jag tryckte ner kopplingen(det har tidigare iofs inte alltid strulat med att varvtalet sjunkit, bara då och då).