Sida 1 av 1
Slang från förgasaren?
Postat: 11 september 2008 kl. 11:40
av Minino1
Bilen är en BMC mini 1000 1970. Det går en slang från sidan av förgasaren och till vevhusventilationen, vad är den till för? Nån som vet?

Re: Slang från förgasaren?
Postat: 11 september 2008 kl. 20:12
av kerguelair
viktig slang, den där. ( Vacuum hose. ) Utan den tappar du en massa effekt.
Re: Slang från förgasaren?
Postat: 12 september 2008 kl. 00:22
av G-sson
Jag antar att det är samma slang som brukar sitta till insuget, den sitter väl i framkant av förgasaren mot motorn? Den är till för att dra in de oljedimmor och otrevlig rök och andra miljöförstörande otrevligheter som kommer ur vevhusventilationen in i motorn och förbränna dem.
Re: Slang från förgasaren?
Postat: 12 september 2008 kl. 07:38
av Minino1
Viktig slang de där. (Vacuum hose)????? Menar du den som går till fördelaren??? För det är inte den slangen. Det här är en annan slang. För att förtydliga lite grann.
Vakumm slangen till fördelaren sitter i framkant på förgasaren och är liten.
Den okända slangen som vi ptatar om sitter ca: 20i om man står framför bilen; ifall man beskriver läget med hjälp av en klocka. Den går från förgasaren till vänster sida om motorn till ett "torn" som sitter fast i sprängkåpan. Överst på tornet så sitter det ett litet filter. Denna okända slang går in i detta filter på undersidan. Så för mig verkar det som det är någon slags kombination av att både släppa ut lite vevhusventilation samt dra tillbaka litegrann. Slangen sitter dessutom bara instucken i en större slang på förgasarsidan där den har möjlighet att suga luft lite som den själv vill. Enligt tidigare erfarenheter så skall den nippel som "sköter" vevhusventilationen ha et "litet" hål då den sitter mellan förgasare och insug. Sitter vevhusventilationen på luftfiltret så kan hålet vara "stort" utan att störa förgasarens funktion.
Lite att fundera på kanske
Mvh
Mini No1
Re: Slang från förgasaren?
Postat: 12 september 2008 kl. 11:51
av MinMorris
Är det någon liknande slang som denna? Förgasaren är urskruvad ur en 1000 morris från 70. Och vad den slangen gör har jag inte en aning om, inte heller varför den är pluggad. Men bilen har fungerat bra, eller, den funkade i en vecka^^...

Re: Slang från förgasaren?
Postat: 12 september 2008 kl. 12:34
av Minino1
Det är nog samma slang. På min förgasare är flottörkoppen och slangen på samma sida. Våra förgasare är nog bara annorlunda konstuerade. Är det slangen för vevhusventilation så gör det inget att den är pluggad. Den får däremot aldrig bara gå ut i friska luften.
Mvh
Mini No1
Re: Slang från förgasaren?
Postat: 12 september 2008 kl. 16:27
av MinMorris
Minino1 skrev:Det är nog samma slang. På min förgasare är flottörkoppen och slangen på samma sida. Våra förgasare är nog bara annorlunda konstuerade. Är det slangen för vevhusventilation så gör det inget att den är pluggad. Den får däremot aldrig bara gå ut i friska luften.
Mvh
Mini No1
Men varför har man den där om den kan vara pluggad? Varför konstruera något som inte behövs? Någon som vet?
Re: Slang från förgasaren?
Postat: 12 september 2008 kl. 23:59
av Buffon_Mk3
broms servo?
Re: Slang från förgasaren?
Postat: 16 september 2008 kl. 08:44
av Minino1
Naturligtvis så har slangen ett syfte. Men ifall det är som jag tror, att den är till vevhusventilation så är det bara miljön som "förlorar" på att man pluggar denna anslutning.
Re: Slang från förgasaren?
Postat: 17 september 2008 kl. 07:55
av Hylsan
Jag vill först säga att jag kan ha fel i detta men...
På min 78 så hade jag avgasrening för att den skulle gå igenom besiktning på 80-talet.
I denna installation så sitter det en kol-box med massa slangar som går in, bla från vevhuset, förgasaren etc.
Som ovanstående skrivit så är det väl mest miljön som tar lite skada (vilket iofs inte är mindre viktigt, ni tänker väl på era barn och barnbarn där ute!!!).
Har plockat bort en större del av avgasreningen innan och ska nu i vinter försöka ta bort kolfiltret och alla dessa slangar så får vi hoppas att allt funkar sen.
/Hylsan
Re: Slang från förgasaren?
Postat: 17 september 2008 kl. 07:58
av MinMorris
De 100 mil jag kör bil varje år tror jag inte gör så mycket skada. Nej, cykel är mer min melodi...
Re: Slang från förgasaren?
Postat: 17 september 2008 kl. 08:21
av Hylsan
hehe...har försökt i 3 år att komma upp på cykelsadeln men inte lyckats, trots nyinköpt hjälm, handskar, sadel, drickesflaska, cykedator...men men Nästa år...då jekla
/Hylsan