Sida 1 av 1

Kylarslang. Olika dimensioner

Postat: 10 februari 2009 kl. 01:11
av dizapear
Hej!

Jag har nu kommit så långt med min koja att jag snart skall starta motorn. Har bytt alla kylarslangar i bilen, men har stött på ett problem:
På slangen mellan kylarns botten och vattenpumpen går det en förgrening som skall vidare till värmepaketet. Slangen till/från värmepaketet skall enligt Jana vara ½" inv. Men "förgreningen är större än detta utvändigt. Kan man sätta dit en rörbit från rörhandlarn utan problem, eller vill det bli såpass högt tryck i systemet att det kommer gå isär? Någon som har gjort nå liknande?

Re: Kylarslang. Olika dimensioner

Postat: 10 februari 2009 kl. 08:57
av minijanne
Jag har en rörbit där - instucken i både förgreningen och slangen till värmepaketet och med slangklämmor på båda sidor - inga problem med trycket. Trycket är inte större än att jag lätt kan klämma ihop slangen vid värmepaketet även vid full kastrull.

Hittade en bild:
Bild

Re: Kylarslang. Olika dimensioner

Postat: 10 februari 2009 kl. 10:40
av dizapear
Va nice! Tackar för svaret!
Då skall jag till rörshopen så snart som möjligt. Det borde ju fungera kanon med vanligt koppar.

Re: Kylarslang. Olika dimensioner

Postat: 10 februari 2009 kl. 11:15
av minijanne
Funkar nog fint!
/j