Sida 1 av 1

Välta karossen vid svetsning

Postat: 1 mars 2009 kl. 18:24
av LittleScratch
Hur pass illa kan karossen slå sej om man välter den för att svesta upp lite? Eftersom de verkar vara brist på vaggor o jag har inte kunskapen o bygga en egen, så tänkte jag välta karossen på sidan och undrar därmed om nån här har gjort detta innan och om karossen kan ta större skada av detta.

Tacksam för allt va hjälp innebär.

Re: Välta karossen vid svetsning

Postat: 1 mars 2009 kl. 18:41
av jonas
Tjeer

När jag gick på golvet på min vita koja tippade vi upp den på sidan. Jag hade då fram och bakram kvar och därmed åxå hjul, så den stod på hjulen och så hade jag några reglar som fungerade som stöd för att den inte skulle tippa ner på hjulen igen. Taket vilade mot garageväggen(jag var ute) med en madrass emellan.

Re: Välta karossen vid svetsning

Postat: 1 mars 2009 kl. 19:37
av johnson
Kapar man bort stora saker bör man väl ha lite stadga innan så de inte slår sig alltför mycke..
En kompis kojapickis hade förra ägaren svetsat dit nya trösklar m.m. med gas svets..
Sen passade dörrarna inte längre hehe

Re: Välta karossen vid svetsning

Postat: 2 mars 2009 kl. 21:25
av crowan
Jag la min på sidan, på några däck typ. Hade då inte fram och bakvagn monterade utan enbart kaross. Plus att det inte var några större bärande grejer som var borta. Men det gick fint iallafall.

Re: Välta karossen vid svetsning

Postat: 2 mars 2009 kl. 22:02
av BOA
Hej
Använd en lasthållare som passar på dropplisten, typ Thule. Lägg sedan karossen upp och ner så den står på lasthållaren. Funkar mycket bra, ännu bättre om man har någon vagga under med hjul så blir den flyttbar också.
Tycker det känns som en fördel att karossen står i plant läge på golvet (här med taket nedåt) utan risk att bygga in skevheter eller spänningar. Stagning invändigt behövs ändå.
Mvh/ BOA

Re: Välta karossen vid svetsning

Postat: 3 mars 2009 kl. 00:32
av LittleScratch
Jag ska inte byta ut hela golv eller nåt sånt. Blir lite svetsning av torpedväggen, lite på nån balk,bakramens infästning mot karossen o bagagerums golvet. Behöver jag staga upp karossen för detta jobbet? Då inräknat att man välter karossen på sidan.