Sida 1 av 2

Dra ny el?!

Postat: 22 juli 2009 kl. 08:21
av John Doe
Hejsan!

Någon som har dragit ny el och vet på ett ungefär hur mycket det går åt?!
Då SWEDOL har nästan alla 9 färger som behövs för att följa elschemat (en saknas och en diffar färgen på) så tänkte jag ge mig i kast att dra om all el så att det är nytt och fräscht!

Känns onödigt att köpa en kabelhärva då man kan göra allt själv och det blir billigare ;D

Re: Dra ny el?!

Postat: 22 juli 2009 kl. 13:50
av Fekkeman
Nej tyvärr, men en önskan att få en kabelhärva med de rätta färgerna finns i framtiden, föregående ägare har skarvat och skarvat med allsköns blandning av färger och gärna flera gånger per kabel oxå :cry: . Men så länge det fungerar så får det vara. Lycka till med ditt dragande.

/Robban

Re: Dra ny el?!

Postat: 23 juli 2009 kl. 22:28
av kez_19
jag har dragit nya i min och lagt in extra säkringar mm jag har en länk till en butik på ebay där man kan köpa 60m olika kablar till en riktig bra pris där kan man välja om man vill har 60m av en färg eller 30m av 2 färg osv

http://stores.shop.ebay.co.uk/Kojaycat- ... ec0Q2em322

60m kostar ca 200:- + frakt

jag tror att jag räknat med 15m till strål kastarna och blinkers
sen 10m till alla andra kablar förutom dem som bara gör en sak tex tutan eller dörr kontakter osv

http://stores.shop.ebay.co.uk/towzatron ... QQ_armrsZ1 dem här köpte jag koplingar ut av till tex bak lampor

michael

Re: Dra ny el?!

Postat: 24 juli 2009 kl. 00:04
av minilimo
Jag kan bara rekommendera att köpa färdigt elsystem. Rätt färger, rätt kontakter. Bara att plugga in.

Jag har gjort det på några av mina kojor. Visst det är dyrare, men nästa ägare slipper slita sitt hår och det går otroligt mycket snabbare att få in än att ta tråd för tråd.

http://www.autosparks.co.uk/advanced_se ... words=mini

1500:- för ett komplett MK3 system.

Re: Dra ny el?!

Postat: 24 juli 2009 kl. 07:32
av John Doe
Frågan som man ställer sig då är denna;
MkIII eller för Clubman/1275 GT?!

Känns som att jag ska ta och slänga iväg ett mail till Autosparks och höra mig för :)

Re: Dra ny el?!

Postat: 8 oktober 2009 kl. 08:40
av Drutten
Kirill skrev:Frågan som man ställer sig då är denna;
MkIII eller för Clubman/1275 GT?!

Känns som att jag ska ta och slänga iväg ett mail till Autosparks och höra mig för :)
Hur gick det med Elsystemet? Köpte du nytt? Tänkte bara förundersöka inför mitt eget inköp..

Vad fick du isf betala för det?

//Drutten

Re: Dra ny el?!

Postat: 8 oktober 2009 kl. 16:54
av John Doe
Hmm nu ska vi se!
Jag har fortfarande kvar ett 90% komplett elsystem till en Clubman!
Men till min nya Jubileumskoja så kommer jag köpa ett nytt härifrån:
http://www.autosparks.co.uk/index.php?cPath=150&oscsid=aefhf6v6cel5aj8sgch8ukq512


//Kirill

Re: Dra ny el?!

Postat: 11 oktober 2009 kl. 09:26
av Krillesew
Hej!

Jag gjorde om elsystemet i min koja förra vintern. Mitt råd är köp nytt! Det roliga är att jag fick rådet att köpa en färdig härva av en kille som renoverat några bilar, men jag tyckte att "det ska väl gå att fixa.." Och, ja, det gjorde det, men slutresultatet hade varit bättre om jag köpt en färdig härva. Sedan kan väl resultatet bero på "tummen mitt i näven" och lite annat.

Såg en gång på nån hemsida för Locost 7 (tror jag) att bästa sättet att ta hand om bygga om elsystemet från donator-sierran (som får stryka på foten med motor m m) till Locosten var att dra upp elsystemet på en stor skiva, med strömförbrukarna angivna på skivan. sedan skulle det bara vara att dra nya kablar. Jag testade utan det här rådet, men det är nog inget dumt råd..

//Krillesew

Re: Dra ny el?!

Postat: 11 oktober 2009 kl. 09:42
av Drutten
Jag tror att jag kommer köpa ett nytt kablage. Min man har gjort ett nytt själv till Forden men tyckte inte vi skulle ge oss på det om det går att köpa färdigt från firma.

Jag är ju så sugen på att få kojan klar till i maj så jag tar gärna alla genvägar jag kan. Som att köpa nytt och lämna bort det jag inte behärskar osv... får se om jag lyckats med planen... :wink:

/D

Re: Dra ny el?!

Postat: 11 oktober 2009 kl. 11:28
av bulten08
Har precis köpt en ny härva från minispares gick på 1500kr och ja för det priset tycker jag att det inte värt alla dessa timmar det tar att göra en egen om det nu inte är en massa andra grejer som ska in i bilen som inte är original.
/marcus

Re: Dra ny el?!

Postat: 11 oktober 2009 kl. 13:02
av minijanne
Kirill skrev:Hmm nu ska vi se!
Jag har fortfarande kvar ett 90% komplett elsystem till en Clubman!
Men till min nya Jubileumskoja så kommer jag köpa ett nytt härifrån:
http://www.autosparks.co.uk/index.php?cPath=150&oscsid=aefhf6v6cel5aj8sgch8ukq512


//Kirill

Den länken tackar jag för! Riktigt bra!! Tar mig friheten att lägga in den under butiker - OK?

Re: Dra ny el?!

Postat: 11 oktober 2009 kl. 18:28
av John Doe
Kör på Janne :)
Och jag kommer själv köpa nytt som sagt istället för att bygga eget, räknar man kostnaden att bygga eget mot att köpa nytt så är det flera tusen i skillnad :mrgreen:

Re: Dra ny el?!

Postat: 11 oktober 2009 kl. 20:20
av minijanne
Jo, finns det bara att få tag på så är nog färdiggjord att föredra - och Autosparks hade ju till och med loom till min Princess!!

Re: Dra ny el?!

Postat: 26 oktober 2009 kl. 11:58
av Kungaz
Vad föreslår ni, Ska härvan vara PVC-taped eller braided? de är ju lite prisskillnad men jag undrar om det är värt och köpa braided?

Re: Dra ny el?!

Postat: 26 oktober 2009 kl. 11:59
av Kungaz
Kungaz skrev:Vad föreslår ni, Ska härvan vara PVC-taped eller braided? de är ju lite prisskillnad men jag undrar om det är värt och köpa braided?
Obs: Detta gäller bara på mk1.