Sida 1 av 1

Första motorstoppet.

Postat: 6 augusti 2009 kl. 13:07
av mini4wd
Tjena, tänkte fråga lite så där generellt vilka moment man går igenom vi felsökning för att konstaterad vad felet kan vara om man börjar från A till B osv vid motorstopp.

Re: Första motorstoppet.

Postat: 6 augusti 2009 kl. 16:11
av timppa
Tvärdog bilen när du var ute och körde? Hörs det nånting när du försöker starta?

Re: Första motorstoppet.

Postat: 6 augusti 2009 kl. 16:46
av MinMorris
precis, snurrar startmotorn? kräm i batteriet? kommer det någon gnista? det är en bra början.

Re: Första motorstoppet.

Postat: 10 augusti 2009 kl. 13:09
av mini4wd
Tjena grabbar, bilen rullar nu men vilken resa :P kan väl börja med senariot. Jag och pöket var ut för en sväg med pumba (mini) för och hämta sfro boken och som vanligt så tog avgasröret i när vi störtade ner i köpcentrumets garaget (ingen fara skall fixa det också) och parkerade. Var tillbaka inom 10min med boken och försökte starta bilen. Motor gick inte igång! började lekte lilla mekonomen i garage med de grejer jag hade samt blev lite MacGyver av mig med de kringliggade grejer i p-garage. El, tändning, startmotor och batteri var 100% okay innan, det slutade med att man böjade leka lilla elektriken som lutade med att jag saknade verktyg. Så det kunde bara vara ett problem, får pumba verkligen soppa? har ju en SPI mini och det fungerade inte med startgas så det var bara och ringa pollaren för bogsering. Pollaren kom till p-garaget och han gjorde ett försök också... som om det skulle hjälp (peugeot kille :P).

Då var det bara att bogsera hem , sen så hände det lite annat som kan vara kul, smällde nästan in framrutan i parkeringsbomen vid bogsering, u-sväng mot rött ljus och polisen missade oss precis, han kör en obesikad bil.

Till felet! sladden till luftmassemättaren hade gått av (slitage/vibrationer), lite kul grej var att jag lödde kablar och värmde krymplang mitt i natten med en panlampa för att få allt och fungerar igen.