Sida 1 av 1

Cooper S - Förgasare

Postat: 23 augusti 2009 kl. 14:57
av heemini
Har precis fått hem min 68 MK2 Automatic. Blev först förvånad över att inredningen var extra lyxig - se annat inlägg - men också att den har dubbla förgasare och dubbla bensinpumpar. Det sitter ett enkelt luftfilter i en burk som är märkt Cooper S. Någon som har en aning om vad jag har fått tag på? Bilen har inte varit på gatan sedan 1990. Är det hemmapul eller kan det vara någon specialare?

Re: Cooper S - Förgasare

Postat: 23 augusti 2009 kl. 18:23
av John Doe
Mitt luftfilter var också märkt Cooper S, och tror det var så på min gamla koja också =)

Re: Cooper S - Förgasare

Postat: 23 augusti 2009 kl. 21:31
av hultarn
Om jag minns rätt (vilket händer då och då..) så har automat-minis en större förgasare än manuella för att i viss mån kompensera effektförlusten i lådan. Dock har jag aldrig hört talas om dubbla på nån aut-mini.
Det är med all säkerhet någon som fipplat dit efteråt, likaså pumparna.

Bara att gratta! Det är ju dubbelt så fräckt med dubbla SU! (fast det ger ju ingen större effekt på en standardmotor... hm)

Re: Cooper S - Förgasare

Postat: 23 augusti 2009 kl. 22:21
av Mini Maz
Inte större förgasare på automat minis original......

Re: Cooper S - Förgasare

Postat: 23 augusti 2009 kl. 22:26
av Manne
Filtret har inget att göra med Mini Cooper S. Coopers är en filtertilverkare, se länk:
http://www.master-filtration.co.uk/coopers.htm

/ m