Sida 1 av 1

En lite fråga bara till webmaster

Postat: 2 september 2005 kl. 10:53
av Tobbe
Ubbe är det du som äger websiten hundkoja.se ?? det står att den tillhör hundkoja.

Mvh Tobbe

Postat: 2 september 2005 kl. 12:19
av Babas
hmm är det en sida som ska försöka konkurerra med hundkoja.com eller är det för hundkojor för hundar. man fick ju inte så mycket information när man gick in där.

Postat: 2 september 2005 kl. 16:31
av highscore
http://www.hundkoja.se är registrerad 2005-01-31 av en Jimmy Håkansson



Allt enligt nic.se



//Highscore

Postat: 2 september 2005 kl. 19:26
av Tobbe
hmmmmmmmmm är det någon som försöker kopiera denna

Postat: 2 september 2005 kl. 19:49
av Mazze
"Välmommen till hundkoja.se." :lol:

Re: En lite fråga bara till webmaster

Postat: 3 september 2005 kl. 11:52
av Ubba
Tobbe skrev:Ubbe är det du som äger websiten hundkoja.se ?? det står att den tillhör hundkoja.

Mvh Tobbe
Ja, jag såg det för ett tag sen. Vet inte vad det handlar om riktigt, i fall det är bilar, hundbostäder eller nåt annat. Det återstår att se. Det kan ju vara en "domainhunter" också, dvs en som köper upp domännamn för att sedan sälja vidare. Går att göra ganska bra pengar på det. Har en kompis som hållt på lite med det. Dessutom var det ju en kille i USA för ett par år sen som på nåt sätt fick nys om vad Macintosh nya dator skulle heta och reggade namnet. Några månader senare sålde han domänen till Apple för X antal miljoner dollar.



Några miljoners kommer han kanske inte få för hundkoja.se men min gamla skinnratt, ½ kilo kaffe och en vetelängd kan han väl få... :wink:

Postat: 3 september 2005 kl. 15:32
av Tobbe
Hah hahha ja en gammal skinnratt är väll domänen värd då kan man ju ha hundkoje sida på alla se com och nu, så är man garderad att folk hittar hit hihihi