Jag hade tidigare en 1380 med en stor HS6 istället för dubbla mindre SU, och det var ju smidigt och okomplicerat (och billigt). Vill man inte ha stora Weber så är kompakta SU är minst lika bra alternativ.
Enligt David Vizard så är det effektmässigt ungefär detsamma, någon hk mindre på topp men någon mer i mellanregistret med SU jämfört med Weber. Lite beroende på kam/topp/filande.
Sen finns ju stående Weber typ DCD, men dem har jag aldrig provat.
Å andra sidan är det ju lite synonymt med Mini att ha dubbla SU, det är snyggt med två välpolerade klockor, och så låter det gott..
Så, nu har jag kört med dubbla SU på min bil, och det har inte varit nåt krabbel med dem. Tycker heller inte att synkningen varit något större bekymmer. Det kan bli lite trångt om fingrarna bland alla leder och prylar, är pyssligt att demontera/montera. Men, inte omöjligt.
Kan dock erkänna att jag inte hade rätt nålar i från början vilket resulterade i 12% CO på Bilprovningen....
Men, efter byte till andra nålar (det finns ju 10-tals varianter) så funkar det utmärkt!
De äldre förgasarna (typ HS) är mer lättmekade, man kan t.ex. ställa mängden bränsle med fingrarna, men lider mer av kurvtagning, särskilt om man har en enkel förgasare. Detta på grund av sidomonterade flottörhus. Med dubbla "hjälper" de varandra. (blir ett vänster- och ett högerhängt flottörhus)
HIF har centralt flottörhus och lider inte av inspirerad kurvtagning, men kräver verktyg för justering av bränslemängd.. (Vad jag hört, har inte använt dem själv.)
Det finns gott om insug till SU och de flesta är bättre än original.