Sida 1 av 1
motor problem
Postat: 8 april 2012 kl. 20:51
av Ålands-Anton
idag vart jag påmind om hur fantastiska engelska bilar är
var ute och körde allt var frid och fröjd men mitt iallt så börja bilen hosta och gå dåligt, verkade som att den gick på 3-2 cylindrar. Ringde polarn och så for vi och köpte nya stift. vi skruva dit dom och testa alla tandkablar, Alla fungerade perfekt! men problemet är fortfarande kvar

kan det vara brytarspetsarna eller är det inte alls tänd relaterat? ventil eller kolvring som sagt upp sig?
Någon som kan ha ett hum och vad felet kan va?
är ledsen och förtvivlad när min trotjänare inte mår bra

Re: motor problem
Postat: 8 april 2012 kl. 21:19
av Crona
Ja kolla brytaravståndet, skall vara 60 grader och har du ingen kamvinkelmätare så ta ett bladmått (0,40mm) och tänk på att bladmåttet måste vara 100% fettfritt. Om det finns en ”pigg/spetts” på brytarkontakten så fila bort denna med en nagelfil innan du justerar och testa sen.
Om problemet kvarstår låt motorn gå på tomgång, lyft av en tändkabel åt gången och se vilken cylinder den inte går på och avsluta med ett kompprov.
Hur kolla du tändkablarna?
//Thomas
Re: motor problem
Postat: 8 april 2012 kl. 21:24
av Ålands-Anton
yes tändkablarna har jag kollat om dom va fina, hitta nya brytarspettsar hemma så ska testa byta imorn och ställa och hoppas att det funkar.
Re: motor problem
Postat: 9 april 2012 kl. 18:36
av Ålands-Anton
Felet lokaliserat till att jag har ingen komp på 1ans cylinder

fin start på sommarn, nåja har kört i 4 veckor problem fritt så klart nått måste börja jävlas.
Tur så har jag extra packningar hemma så Ska se om det är packningen som farigt

Re: motor problem
Postat: 9 april 2012 kl. 18:48
av Crona
Tror inte det är packningen då brukar kompet gå ut i vattnet eller så hör du hur det puffar på tomgång.
Når justera du ventilerna senast? Kör du blyfritt så måste man kolla ventilspelet lite oftare annars så finns risken att de ligger på och resultatet blir en bränd ventil = inget komp.
//Thomas
Re: motor problem
Postat: 9 april 2012 kl. 18:56
av Ålands-Anton
Har inte kollat ventilspelet under den tid som jag ägt bilen dvs ca 1 år men kan va värt att kolla det
Re: motor problem
Postat: 9 april 2012 kl. 21:20
av minitokig
En idé (kanske långsökt?):
Bilen kanske har stått dåligt till under vintern och rostat lite på ventilskaften och sedan har ventilen hängt sig öppen?
Ta av kåpan och kolla, knacka lite på ventilen och se om det släpper.
Re: motor problem
Postat: 9 april 2012 kl. 22:13
av Ålands-Anton
Nja bilen har stått varmt och så har jag startat den med jämna mellanrum
