Hej håller på med att plocka ur motorn inför vinterns trimning. Men har aldrig plockat ur en hundkoja motor.
Det ända som är problem är hur tar jag bort drivaxlarna på bästa sätt? Finns ju många trådar och lika många svar. Hoppas någon har ett bra och snabbt sätt för bilen står i kallgarage och nu börjar det bli minus grader..
Hej.
På min bil sitter det en liten låsring på axeln till drivknuten. Jag satte en liten kofot mellan drivknuten och diffen och tryckte ut drivknuten.
Ett litet "klick" sen var det inga problem att få ut drivaxlar och sen motorn.
Lycka till med vinter jobbet-.
Hälsningar
Patrik
Husets leklåda består av.
MINI 1275GT 1975, Midas Gold 1987, Lotus Excel SE 1987, Triumph Tiger T110 1954. Frugans Morris Minor serie 2 1954.
Hej.
Jo det kanske är lättare, men jag ville inte ha kulorna från knuten på golvet och valde då att lossa hela knuten från diffen.
Två olika sett att lossa drivaxeln, tror inte att det ena är bättre eller sämre än det andra.
Hälsningar
Patrik
Husets leklåda består av.
MINI 1275GT 1975, Midas Gold 1987, Lotus Excel SE 1987, Triumph Tiger T110 1954. Frugans Morris Minor serie 2 1954.
Kulorna ramlar inte ut så lätt.
Man kan inte bara dra ut drivaxlarna ur potterna. Man måste lossa övre spindelbulten och styrleden, så att man kan vinkla spindeln och därmed kommer axeln en bit utåt.