Jag kom hem med bilen efter att ha kört en kortare sväng. På parkeringen går plötsligt motorn mycket dåligt, som att den inte går på alla cylindrar. Jag stänger av motorn och skruvar ur tändstiften. Det ryker ganska kraftigt ur cylinder 3. Jag tar av topplockskåpan så att jag ser lyftarna. Lägger i en växel och rullar bilen på backen. Då ser jag att en av ventilerna verkar ha fastnat i nedtryckt läge. Hur kan det bli så? Vad gör jag åt detta?
Jag läste på ett engelskt forum där personen varit med om samma sak som jag. Han hade monterat av toppen, tagit ur ventilen och använt en "reamer" i hålet. Det är tydligen som ett borr fast ger mer fin yta, bättre för precisionsarbete. Finns det något svenskt ord?
Samma hände mig år 2001, men det var en stage 3 topplock från MiniSport. De användde koppar styrningar... Jag bytte till stålstyrningar och det hände aldrig igen. I mitt fall böjdes ventilskålen, men skadade kolven bara minimalt. Så med 8 nya styrningar och en ny ventil kom bilen på vägen igen nästa dag.
RAINIER skrev:Samma hände mig år 2001, men det var en stage 3 topplock från MiniSport. De användde koppar styrningar... Jag bytte till stålstyrningar och det hände aldrig igen. I mitt fall böjdes ventilskålen, men skadade kolven bara minimalt. Så med 8 nya styrningar och en ny ventil kom bilen på vägen igen nästa dag.
Hur mycket skulle du ta betalt för att laga mitt topplock? Jag vet inte om kopparstyrningar använts här. Men topplocket renoverades innan jag köpte det. Har gått kanske 20 mil sedan montering.
RAINIER skrev:Samma hände mig år 2001, men det var en stage 3 topplock från MiniSport. De användde koppar styrningar... Jag bytte till stålstyrningar och det hände aldrig igen. I mitt fall böjdes ventilskålen, men skadade kolven bara minimalt. Så med 8 nya styrningar och en ny ventil kom bilen på vägen igen nästa dag.
Aldrig hört talas om "kopparstyrningar" Kanske du menar dom var av mässing?
Onödigt krångel blev det oavsett vilket..
Står säkert ett mått på hur stort spel det ska vara mellan ventil/styrning i BMC's verkstads handbok, nåt som tydligen missas ibland.
Om Joseph Lucas uppfann mörkret så är det Robert Bosch som står för alla svarta hål i rymden!
Nu är gamla topplocket tillbaka. Underbart att starta upp och känna att bilen går som en klocka. Det var ett onödigt byte från första början.
Ett tickande ljud och en blick på trippmätaren avslöjade att den hakat upp sig på 999 igen... Var ju knappt ett år sedan jag öppnade den och vred över sist. Men bara motorn fungerar så är jag glad.
Ser du hade problem med toppen förmodligen hade du rostfria ventil med i gjutjärn styrning dom går ej i hop och nyper då av värmen .
Så nu är ventilen krök nu så skulle jag sätta i bromsstyrning eller kelland hylser och avgas ventil brosh upp större finns värden .MVH Jörgen