Startproblem/verkstad
Startproblem/verkstad
Har lite problem med att få igång bilen, jag vill minnas att den gick varm på ett par cylindrar innan jag ställde av den för säsongen samt att det verkar som att fördelaren vridit sig ur läge. Rädd för att jag kommer att skruva bort mig i min jakt på att få igång den, så min fråga är: Är BSCC de som kan mini bäst i Skåne? för snart har jag tröttnat på att den bara står och samlar damm.
Re: Startproblem/verkstad
Kolla även med English Car Care i Lödde http://www.englishcarcare.com/ inte billigast men erfarna och seriösa.
//Thomas
//Thomas
- silverbullet 96
- Inlägg: 666
- Blev medlem: 15 juli 2009 kl. 12:06
- Ort: Stehag
Re: Startproblem/verkstad
I can highly reccomend Steve and his staff at English car care as Crona says not cheap ( circa 800 per hour)
Re: Startproblem/verkstad
Ok tack, håller på att överväga om att antingen lämna in den och se om de kan fixa den, alt sälja/Byta mot något roligt i mcväg och låta någon annan med ett brinnande intresse ta över.
Re: Startproblem/verkstad
Sådär ja! Efter elva sorger och fyrtiotre bedrövelser gick den lille rackarn äntligen igång. Det jag gjorde på webern innan jag bytte tillbaka från försöket med SU förgasarna var att jag hade bytt nålventilen och ställt om flottörerna, plockade tillbaks den gamla nålventilen (som inte var så sliten som jag inbillat mig) idag och justerade till flottörerna. Fanskapet startade med en gång! Braaap braaaaap! 
