Idag kunde jag äntligen dra ihop det sista och ställa på den igen. Nu med nya färger och nya hjul, avgas m.m.
Kändes faktiskt ganska OK. Undrar varför den bluddrar så jä..igt bara??? Mer skruva. Åsså ska lacken slipas och poleras, taket lackas igen, hi-los'en ska justeras, varför spolar inte vindrutespolarna? .......det finns lite kvar, men körbar och laglig är den!
Tack för berömmet! Och tack till de av er som bidragit med delar! Nu går den rent igen! Håller dock på att slita ut fälgkorset med allt justerande av hi-los'en där bak.... Funderar på att byta förgasare. Sitter en HS4 på nu som jag tror behöver renoveras. Ska kolla lite efter renoveringskit. Fick slipa lite på Cooper S bromsoket på vänster sida. Det tog i balansvikten på fälgen! Inga stora problem alltså.
Tack igen för berömmet! MEN idag var den lagom bedårande......... Har varit grinig (kojan alltså) vid varmstart ett tag och nu dök det upp ett metalliskt ljud som jag kunde lokalisera till förgasaren. Vickade lite på den och tror ni man blir förvånad när man nästan får hela klumpen i handen! Visade sig att undre fästörat var av och att det tydligen har varit en spricka under längre tid eftersom det är alldeles svart i kanalen. Inte undra på att den varit svår att justera blandningen på. Snackade precis med MiniNr1 och förhoppningsvis har han ett nytt hus i sina gömmor. Så det löser sig väl det med. Alltid är det något..... Har iallfall fått ihop en ny motor till moppen!
Moppe och framifrån har ni här. Lägger också upp en bild på nya stolarna som var ett Traderafynd för inga pengar alls, nästan!! Har suttit i en Honda Integra Type R i USA och kom hit monterade i en AMC AMX racebil. Är som nya. Ser smutsiga ut på bilden men där ljuger kameran. Helt otroligt sköna men baksätet blev ju plötsligt mindre... Nu blir det troligen röd matta och svarta dörrsidor. Har dock lite småfunderingar på "mexico-filt" på dörrar och över "baksätet".
Senast redigerad av heemini den 22 juni 2010 kl. 21:01, redigerad totalt 1 gånger.
Grillen är en original Austin MK I som kommer från en av er här på forumet. Finns ny hos MiniSpares. Kallas "wavy".
Färgen är så klart Old English White!
Skärmbreddarna är Wood & Pickett. Skruvas underifrån så inga skruvar syns. Kolla http://www.woodandpickett.com/home/
Klassiska breddare som många anser vara de absolut bästa. Jag är en av dem....