Kylarvattnet kokar.

Motorproblem, trimning, transmission, etc.
Användarens profilbild
optus
Inlägg: 761
Blev medlem: 1 juli 2007 kl. 20:18
Ort: Västra Sönnarslöv
Kontakt:

Kylarvattnet kokar.

Inlägg av optus »

Jag rengjorde kylsystemet, med följden att vattnet läckte ut och kokar.
Kranen under kylaren läcker och även någon annanstans, för generatorn och området omkring den blev vått av utströmmande vattenånga.
Måste kanske byta kylare.
Hur demonterar jag den? Tips?
Optus
BMC Princess 1100 Vanden Plas 1965
lalaw
Inlägg: 235
Blev medlem: 13 juni 2005 kl. 22:24
Ort: Mölndal
Kontakt:

Re: Kylarvattnet kokar.

Inlägg av lalaw »

Hej,
Svårt att säga var det läcker eftersom fläkten ofta slänger runt vattnet.
Det sitter en bult under kylaren och sedan är de dem ovanpå som sitter i plåten som sitter fast i termostathuset.
när man har lossat dem kan man röra kylaren såpass mycket att man kan skruva loss ramen och slangarna. sedan är det "bara" att ta loss den rakt uppåt.
vanliga ställen det kan läcka på är: slangen mellan topp och vattenpump, vattenpumpen och kylarslangarna.
Hälsningar Lars
Användarens profilbild
optus
Inlägg: 761
Blev medlem: 1 juli 2007 kl. 20:18
Ort: Västra Sönnarslöv
Kontakt:

Re: Kylarvattnet kokar.

Inlägg av optus »

Jag kom på att de två locken till kylaren resp expansionskärlet satt på fel ställe. Enligt Haynes skall det lock som har en fjäder sitta på ezpansionskärlet. Inverkar det på kylningen ? Jag byter nu de antika slangarna till kylaren mot nya.
Optus
BMC Princess 1100 Vanden Plas 1965
Skriv svar